Meble na wymiar czy ze sklepu? Zalety i wady obu rozwiązań

26 maja 2020

Urządzanie własnego mieszkania czy domu to w większości przypadków inwestycja na wiele lat. W związku z tym należy bardzo dobrze przemyśleć wybór mebli oraz elementów wyposażenia. Można je kupić gotowe w sklepie lub wykonać indywidualnie u stolarza. Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Lepiej wybrać meble na wymiar, czy ze sklepu?

Meble kuchenne – na zamówienie czy ze sklepu?

Zazwyczaj kuchnia jest jednym z pierwszych pomieszczeń, jakie jest urządzane w nowym mieszkaniu czy domu. Spędzamy w niej dużo czasu i jest ona niezbędna do komfortowego przygotowywania posiłków. Zazwyczaj przechowujemy w niej dużo rzeczy, jak zapasy żywności, czy wszelkiego typu naczynia i akcesoria do gotowania, co wymaga odpowiedniej ilości półek, szafek i szuflad. Odpowiednie rozplanowanie kuchni pozwoli na efektywne wykorzystanie miejsca i wygodne użytkowanie.

Wyróżniamy trzy główne możliwości zakupu mebli. Należą do nich:

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Różnić się one będą wyglądem, dopasowaniem do pomieszczenia, ceną, a także dostępnością akcesoriów.

Kuchnia na wymiar – wady i zalety

Kuchnia w każdym domu czy mieszkaniu wygląda inaczej. Meble kuchenne na wymiar pozwalają na efektywne wykorzystanie każdego centymetra ściany oraz dopasowanie półek i szafek do indywidualnych potrzeb. Tego typu rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w małych oraz nietypowych pomieszczeniach. Zazwyczaj nie sprawdzają się tam meble sklepowe, które są wykonywane w uniwersalnych rozmiarach, tak żeby pasowały do jak największej ilości pomieszczeń.

Meble na wymiar pozwalają dowolnie zorganizować przestrzeń w kuchni. Klient ma możliwość wyboru nie tylko wysokości i głębokości szafek, ale też szerokości, co nie jest często spotykanie w gotowych zestawach. Dzięki temu możliwe jest zabudowanie mebli np. do samego sufitu.

Meble na zamówienie pozwalają również na zabudowanie wszystkich urządzeń AGD znajdujących się w kuchni. Dla przykładu może to być lodówka, płyta kuchenna, zmywarka, piekarnik, ale też pralka czy kuchenka mikrofalowa. Wygląd kuchni staje się wtedy bardziej jednolity co wprowadza porządek w pomieszczeniu.

W kuchniach na wymiar klient sam może dobrać również materiał, z jakiego mają one być wykonane. Dzięki temu ma pewność, że gotowe meble będą pasować do podłogi i pozostałego wyposażenia w mieszkaniu czy domu.

Meble kuchenne na wymiar będą posiadały wyższą jakość od mebli sklepowych. Wiąże się to również z wyższą ceną. Nie dostaniemy ich również od ręki, tak jak mebli sklepowych. Stolarz musi przyjechać w celu zebrania wymiarów oraz wykonać meble. Nie będzie to problemem, jeśli remont czy urządzanie nowego pomieszczenia zostanie odpowiednio wcześniej zaplanowane.

Meble pokojowe na wymiar - Realizacja KG Meble
Meble pokojowe na wymiar - Realizacja KG Meble

Meble modułowe – wady i zalety

To rozwiązanie pośrednie pomiędzy meblami na wymiar, a meblami sklepowymi. Zazwyczaj będzie ono tańsze od indywidualnych mebli. Klient wybiera z katalogu poszczególne elementy systemu i łączy je w całość. Rozwiązanie takie sprawia, że w większym stopniu można dopasować meble do konkretnego pomieszczenia. Rzadko kiedy jednak uda się zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Dodatkowo, producenci posiadają gotowe zestawy kolorystyczne. Obniża to cenę produkcji i końcową cenę dla klienta, ale jednocześnie sprawia, że trudniej jest dopasować meble do konkretnego wnętrza.

Meble sklepowe – wady i zalety rozwiązania

Meble sklepowe w większości przypadków będą najtańszym rozwiązaniem. Producenci oferują gotowe zestawy mebli, które z zasady mają być uniwersalne. Wiąże się to niestety z koniecznością pogodzenia się z niewykorzystaną przestrzenią. Często również gotowe meble sklepowe są niższej jakości niż meble na wymiar. Producenci szukając oszczędności nie dołączają również akcesoriów do wnętrza szafek. Należy je później dodatkowo dokupić, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

Czas na decyzję – meble na wymiar czy ze sklepu?

Jak widać na przykładzie mebli kuchennych, najwięcej są w stanie zaoferować meble na wymiar. Sytuacja wygląda podobnie z meblami do salonu czy gabinetu. Gotowe produkty będą tańsze, ale nigdy nie będą idealnie dopasowane do naszych wnętrz. Tyczy się to zarówno gabarytów jak i kolorystyki. W przypadku mebli na wymiar możemy dodatkowo spersonalizować każdy z elementów zgodnie z naszymi potrzebami. Sprawi to, że korzystanie z mebli będzie dużo przyjemniejsze. Należy pamiętać, że prawdopodobnie nie będziemy zmieniać mebli co kilka lat. Warto wybrać rozwiązania, które zapewnią wygodę użytkowania i odpowiednią jakość na długi czas.