Mała sypialnia - jak ją urządzić?

30 września 2020

W czasie urządzania lub remontu sypialni o niewielkiej powierzchni, należy postawić na rozwiązania które sprawią, że takie wnętrze będzie jednocześnie wygodne i funkcjonalne. Powinno mieć więc ono atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi, a jednocześnie taki rodzaj aranżacji, który pozwoli na komfortowe przechowywanie pościeli, ubrań i innych niezbędnych rzeczy.

Urządzanie niewielkiej sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym zaczyna się i kończy każdy dzień, wymaga więc naprawdę komfortowego łóżka. Jest to jednak także takie domowe pomieszczenie, w którym wiele osób relaksuje się po pracy, np. czytając książki albo oglądając telewizję. Zdarza się też, choć nie powinno, że czasem jest to miejsce do pracy. Sypialnia to także przestrzeń, która musi służyć do przechowywania wielu przedmiotów domowego użytku. Wszystko to sprawia, że powinny się tam znaleźć wygodne meble wypoczynkowe, ale też szafa, komoda i inne praktyczne wyposażenie. Wiele osób, urządzając swoją sypialnię, sięga po meble modułowe. Jednak nawet dobrze skomponowany zestaw nie będzie wyglądać dobrze, a przede wszystkim nie wykorzysta w pełni potencjału konkretnego wnętrza, kiedy będzie ono wymagające pod względem aranżacyjnym. W przypadku mniejszego metrażu, w tym np. obecności skosów czy wnęk, lepiej mogą sprawdzić się meble na zamówienie, wykonane na podstawie indywidualnego projektu.

Meble na wymiar do małej sypialni

Na niewielkim metrażu liczy się każdy fragment powierzchni, który można będzie wykorzystać w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Stąd też najlepsze będą na nim meble, które zostaną dopasowane specjalnie do konkretnej małej sypialni. Priorytetem będzie oczywiście wybór łóżka w odpowiednim rozmiarze, które może być tapicerowane czy mieć ozdobny nagłówek. Ten najważniejszy w każdej sypialni mebel może być też drewniany i wyposażony w skrzynię na pościel. Postawić można także na łóżko w zabudowie, co sprawdzi się w przypadku, gdy w niewielkiej sypialni potrzebuje się wielu mebli do przechowywania. Tego rodzaju mebel przypomina nieco nowoczesną meblościankę, będąc połączeniem takich elementów, na które w innym układzie można byłoby nie znaleźć miejsca. Łóżko w zabudowie składać się może: z szafek nocnych, półek do ekspozycji przedmiotów i zamykanych szafek górnych.
jak urządzić małą sypialnię
Kolejnym meblem, który powinien znaleźć się w każdej sypialni, jest pakowna szafa. Jedną z opcji jest mebel wolnostojący, który można dowolnie przestawiać. W malej sypialni lepiej jednak może sprawdzić się szafa na wymiar, najlepiej tzw. szafa w zabudowie. Jej największą zaletą będzie to, że dokładnie (i bez żadnych szczelin – np. między meblem a ścianą czy sufitem) zapełni przeznaczoną dla niej powierzchnię, dając wiele miejsca do przechowywania. Szafa na wymiar pozwoli na pełną optymalizację dostępnej przestrzeni, co jest trudne do osiągnięcia z wykorzystaniem masowo produkowanych mebli. Można będzie też wybrać jej układ oraz rodzaj drzwi (przesuwne/uchylne). Kiedy w sypialni musi znaleźć się także przestrzeń robocza, to może być to np. wykonany na zamówienie, mały blat z opcją składania.

Mała sypialnia: kolorystyka i dodatki

Meble na wymiar znajdujące się w niewielkich sypialniach najlepiej będą prezentować się w jasnych barwach. Jeśli chodzi o szafy to dobrze będą wyglądać takie, w których frontami będzie: jasne drewno, neutralna biel albo pastelowe dekory. Ciemne meble mogłoby być zbyt ciężkie wizualnie. To z kolei mogłoby sprawić, że całe wnętrze ulegnie optycznemu pomniejszeniu. W tych samych barwach warto także wybierać różnego rodzaju dodatki. Praktycznym rozwiązaniem są również drzwi od szafy z lustra, które będą odbijać światło i optycznie powiększą wnętrze. Oprócz samych mebli, nie można zapomnieć o tym, że w urządzaniu niewielkiej sypialni liczyć się będzie także wybrana kolorystyka ścian – niekoniecznie muszą być one białe. Do kolorów, które nie przytłoczą małej przestrzeni można zaliczyć np.: morski błękit, jasną szarość, cytrynową biel lub blady róż. Duże znaczenie będzie mieć także wybór właściwego oświetlenia. Zamiast jednej lampy sufitowej warto postawić na oświetlenie wielopunktowe, w tym: lampki nocne, lampę wolnostojącą i kinkiety ścienne.