Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
28 stycznia 2021
Kuchnie najczęściej uwzględnia się w planie domu na parterze, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że inwestorzy decydują się na ulokowanie jej na poddaszu. Wiąże się to oczywiście z pewnymi ograniczeniami, ale mimo to można stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Wymaga to jednak dobrego zaplanowania, umiejętnego rozmieszczenia mebli, instalacji i urządzeń.
Decydujesz się na urządzanie kuchni na poddaszu? Wybierz meble na wymiar!
Aranżacja kuchni na poddaszu jest nie lada wyzwaniem, szczególnie podczas dobierania elementów wyposażenia. Liczne skosy i ograniczony metraż sprawiają, że trzeba dobrze przemyśleć wymiary oraz rozmieszczenie poszczególnych mebli i urządzeń. Oczywiście nie brakuje atrakcyjnych kuchni modułowych w salonach meblowych, które pozwalają na dowolne komponowanie i dopasowanie do pomieszczenia. Jeśli jednak chcemy mieć całkowitą swobodę w aranżacji wnętrza, najlepszym wyborem będą meble kuchenne na zamówienie, czyli w pełni zgodne z naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami.
Meble na wymiar idealnie sprawdzają się w przypadku wnętrza o niestandardowym układzie. W przypadku kuchni na poddaszu wręcz niemożliwe staje się urządzenie ich gotowymi meblami z katalogu. Te na wymiar pozwolą zagospodarować całkowicie przestrzeń, każdy wolny centymetr. Przy ograniczonym metrażu takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, bez efektu zagracenia i przytłoczenia. W każdej szparze, dziurze i innym zakamarku znajdzie się jakiś element wyposażenia. Mamy pełną dowolność w doborze wymiarów i rodzajów szafek oraz tego, co dokładnie ma znaleźć się w ich wnętrzu – szuflady, półki, organizery itd. Możliwe staje się zabudowanie wszystkich urządzeń AGD, co jest nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Meble będą dopasowane wyglądem do sprzętu, co zapewni spójną całość aranżacyjną.
Co więcej, mogą one zostać zabudowane pod sam sufit, co zapewni jeszcze większą przestrzeń do przechowywania. Zdecydować możemy o rodzaju szafek górnych, dopasowując je do wnętrza pod kątem funkcjonalności i stylistyki. Co więcej, możliwe jest ich efektowne oświetlenie, wyposażenie w wygodne systemy podnoszące funkcjonalność kuchni i bezawaryjne szuflady. Przy pomocy mebli na zamówienie stworzymy indywidualny wystrój kuchni, jedyny w swoim rodzaju. Cechuje się one wysoką jakością wykonania, solidnością i trwałością. Będzie to długoterminowa inwestycja, która posłuży użytkownikowi przez długie lata.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnia na poddaszu może być komfortowa, funkcjonalna i unikalna. Obecnie mamy ogromne możliwości aranżacyjne, dzięki czemu każdy stworzy swój wymarzony wystrój, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i preferencjami. Istotny jest dobór odpowiedniego światła, czyli umiejętne zaplanowanie różnych punktów świetlnych. Zaleca się doświetlić blaty robocze i okolice schowków znajdujących się pod skosami. Świetnie sprawdzą się energooszczędne taśmy LED czy reflektorki – najlepszym rozwiązaniem będzie wbudowanie ich w skosy, co optycznie powiększy wnętrze. Nad wyspą również warto zamontować lampy ledowe. Godne polecenia będzie oświetlanie podłogowe wzdłuż ciągu komunikacyjnego. Świetny efekt pozwolą uzyskać lampy ze światłem skierowanym ku górze, aby doświetlić całe pomieszczenie.
Kolejną kwestią będzie kolorystyka – najlepiej postawić na stonowane, uniwersalne barwy. Godne polecenia są biele i szarości, które można przełamać kolorowymi dodatkami (zastawa kuchenna obrus, serwatki, akcesoria). W zestawieniu z drewnem będą pasować do niemalże każdej aranżacji wnętrza – stylu skandynawskiego, minimalistycznego, nowoczesnego, klasycznego, angielskiego, prowansalskiego. Urządzając kuchnię na poddaszu, warto ustawić meble w kształt litery U lub L, tworząc tak zwany złoty trójkąt roboczy – dzięki temu wszystko, co niezbędne znajdzie się w zasięgu ręki, co przekłada się na większy komfort użytkowania (lodówka, zlewozmywak i kuchenka).
W celu zaoszczędzenia wolnej przestrzeni zaleca się stawiać na sprzęt AGD w zabudowie, rozwiązania typu 2w1. Przestrzenie pod skosami można wykorzystać na ciąg kuchenny, zamontować w nich nad zabudową okna połaciowe, które doświetlą wnętrze i je optycznie powiększą. Zabudowa może zostać też przeznaczona na praktyczne schowki. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie przestrzeni pod skosem na minijadalnię – najlepiej sprawdzą się wtedy meble rozkładane. Przy braku możliwości umieszczenia szafek wiszących z powodu skosów można wybrać półki, ustawiając na nie naczynia i pojemniki z przyprawami. Przy niewielkiej kuchni sprawdzi się mobilny wózek z blatem roboczym. Przyda się także metalowy reling z haczykami do zwieszenia kubków.