Jak urządzić garderobę?

29 października 2020
Posiadanie osobnej garderoby to pewien rodzaj luksusu. Nie dość, że w innych pomieszczeniach możemy zrezygnować z dodatkowych szaf, szafek czy regałów, wybierając wygodny minimalizm, to zyskujemy również dodatkowe pomieszczenie, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał w tworzeniu codziennych stylizacji. Jak urządzić garderobę, by była funkcjonalna?

Gdzie najlepiej urządzić garderobę?

Opcji jest kilka. Często to część sypialni służy za tego typu pomieszczenie. Jednak aby sypialnia z garderobą tworzyły odrębne pomieszczenia, niezbędne są pewne praktyczne rozwiązania. Jednym z nich są meble na wymiar oraz wygodne i funkcjonalne drzwi przesuwne. Dzięki temu zyskujemy idealnie wykorzystaną przestrzeń do przechowywania ubrań i innych akcesoriów, która stanowi całkiem odizolowaną część naszego mieszkania. Takie rozwiązania stosuje się również w salonach. Poza tym garderobę jako osobne pomieszczenie warto zlokalizować blisko łazienki i sypialni. Jest to po prostu wygodne. Powstają także garderoby na poddaszach, gdzie różnego rodzaju skosy idealnie nadają się pod meble na wymiar.

Jakie meble do garderoby?

W takim miejscu liczy się jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. W końcu będziemy tutaj przechowywać naprawdę dużo nie tylko ubrań, ale również innych akcesoriów jak buty, ręczniki, pościele, a nawet sprzęty typu odkurzacz czy deska do prasowania. Decydując się na meble na zamówienie mamy gwarancję, że wykorzystany zostanie nawet najmniejszy fragment wolnej przestrzeni, a półki zostaną dostosowane do naszych osobistych preferencji. Wystarczy więc miejsca na puszysty dywan, mały stolik i wygodne siedzisko. Są to również praktyczne dodatki, ponieważ bywa, że w garderobie wykonujemy także swój codzienny makijaż. Wszystko oczywiście zależy od wielkości i funkcjonalności naszej garderoby. Gotowe meble do garderoby mają na pewno jedną zaletę – przede wszystkim są nieco tańsze. Jednak w ten sposób często pozostają miejsca niezagospodarowane, w których niepotrzebnie zbiera się jedynie kurz, a tego skutecznie unikniemy decydując się na meble na zamówienie.
meble do garderoby

Rozmieszczenie, które ma bardzo duże znaczenie

Garderoba to przede wszystkim półki, szafki, szuflady, drążki i różne inne akcesoria, które służą do wygodnego przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Pod tym względem rozmieszczenie oraz rodzaj półek mogą być dopasowane do płci oraz na przykład wzrostu użytkowników. Ubrania kobiet i mężczyzn mogą się znacznie różnić. Sukienki, apaszki, szpilki, biżuteria wymagają nieco innego przechowywania niż koszule i krawaty. Meble na wymiar pozwalają na dopasowanie ich do naszych osobistych preferencji. Możemy również zdecydować o ich wysokości, a nawet meble na zamówienie mogą być wyposażone w specjalną drabinkę, która pozwoli łatwo dostać się do półek usytuowanych wyżej. Garderoby zazwyczaj mają regały aż pod sam sufit. Jest to maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni, a przechowywać możemy tam rzeczy, których rzadko używamy.

Podział na strefy z meblami na zamówienie

Popularnym sposobem urządzania garderoby jest podział na strefy. Ubrania letnie, zimowe, sukienki, płaszcze, bielizna, buty, ubrania eleganckie, sportowe – jedne najlepiej przechowywać na drążkach, inne na półkach, a jeszcze inne w szufladach. Rzeczy często używane najlepiej usytuować na półkach środkowych, te sporadycznie – wyżej. W zależności od tego, co będziemy dodatkowo w garderobie przechowywać, warto doposażyć ją w wygodne i pojemne akcesoria do przechowywania. Własny projekt mebli pozwoli nam zdecydować o rodzajach półek i szaf na wymiar, które najbardziej będą pasowały do naszych oczekiwań oraz o ilości luster, których, szczególnie w dużej garderobie, może być nawet kilka. Meble na zamówienie pozwolą funkcjonalnie wykorzystać każdą wnękę i skos.

Niezwykle ważne komponenty, o których nie można zapomnieć

Aby garderoba była wygodnym i praktycznym pomieszczeniem, nie można zapomnieć o takich elementach jak oświetlenie i wentylacja. Często są to miejsca pozbawione okien, a więc ciemne i z reguły dość ciasne. Odpowiednie oświetlenie, które zostanie wkomponowane w meble na wymiar, pozwoli na doświetlenie nawet najbardziej ukrytych miejsc. Nie mniej ważna jest wentylacja. Dzięki niej uda nam się uniknąć wilgoci i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Często stosuje się w tym celu drzwi wyposażone od dołu w specjalną kratkę, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Aby garderoba była miejscem przytulnym i wygodnym, warto wstawić do niej wygodną pufę, a na podłodze rozłożyć dywan.