Jak się robi meble - dobre praktyki producenta

10 lipca 2020

Urządzanie nowopowstałego domu lub wyremontowanych pomieszczeń mieszkalnych wiąże się nie tylko z dobrym wykonawstwem, ale również poczuciem estetyki i zamysłem artystycznym. Wszystkie te elementy przydają się do stworzenia wyjątkowego wnętrza, dopasowanego do gustu i charakteru przebywających tu domowników.

Kupujemy meble na wymiar

Większość osób kupuje gotowe zestawy meblowe, kierując się aktualnymi trendami, dominującą kolorystyką czy też praktycznością konkretnych sprzętów. Jednak taka prostota wykonawstwa sprawdza się jedynie w tradycyjnych pomieszczeniach, zbudowanych na podstawie sporządzonych masowych projektów. We wnętrzach przebudowanych lub specjalnie zaprojektowanych według koniecznych rozwiązań konstrukcyjnych, potrzeba skompletowania mebli zależna jest od stworzonego metrażu przestrzeni, Jednym zdaniem – w pomieszczeniach o niestandardowych rozmiarach i kształtach zmieszczą się meble produkowane na specjalne zamówienie.

Jak się robi meble kuchenne na zamówienie?

Meble na zamówienie, czyli zaprojektowane indywidualnie przez zlecającego lub zatrudnionego do tego celu projektanta, tworzy się nie tylko z powodów wizjonerskich, ale również nietypowych rozmiarów ścian, różnicy w ich wysokościach czy zróżnicowanej płaszczyzny. Zdarza się, że ściana przeznaczona do zabudowy meblami posiada na całej długości swego rodzaju ‚uskoki”, uniemożliwiające zawieszenie szafek w jednej płaszczyźnie. W tym przypadku konieczny jest indywidualny projekt mebli, które zostaną idealnie dopasowane do miejsca ostatecznego umiejscowienia.

Meble kuchenne na zamówienie, oprócz posiadania wyglądu zaprojektowanego dokładnie z wymogiem zlecającego, muszą także być bardzo funkcjonalne. Jeżeli zlecony projekt zostanie wykonany zgodnie ze wszystkimi założeniami, meble posłużą nam przez wiele lat, tym bardziej że kuchnia to nie tylko miejsce w którym przyrządza się każdy posiłek, a także często otwarta przestrzeń na przylegający salon. Już z tego względu warto dokładnie przemyśleć projekt i dopilnować jego dokładnej realizacji.

Meble na wymiar to idealne sprzęty do nietypowych pomieszczeń. Dzięki dokładnym pomiarom, wykonanym przez pracownika firmy produkującej meble, każdy centymetr przestrzeni przeznaczony na zabudowę zostanie w pełni precyzyjnie i praktycznie wykorzystany. Główną zaletą tego typu działań jest dopasowanie mebli do pomieszczenia, a przez to uzyskanie daleko idącej funkcjonalności.

Meble na wymiar Kraków
meble na wymiar Kraków

Materiały używane do produkcji mebli

W zależności od gustu zlecającego, materiały użyte do produkcji mebli mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej wybierane są drewno i elementy drewnopochodne – stosuje się je w tradycyjnych projektach, ale także bardzo często dodawane są elementy stalowe, szklane oraz z tworzyw sztucznych. Z tego też powodu zasięgnięcie opinii specjalisty w dziedzinie projektowania mebli będzie dobrym posunięciem w doborze stylu, w jakim chcemy dane pomieszczenie urządzić.

Ważną rolę w projektowaniu, a później w produkcji mebli, odgrywa kolor – do wyboru oferowana jest ogromna ilość barw i odcieni, przedstawionych jako powierzchnie matowe lub błyszczące. Nie bez znaczenia jest także struktura powierzchni mebli – szafki o gładkich frontach, bez zdobień i widocznych uchwytów wniosą do kuchni czy innego pomieszczenia powiew nowoczesności, natomiast meble ozdobione dodatkowymi elementami, stylowymi uchwytami oraz przeszklonymi witrynami wprowadzą klimat przytulności i tradycjonalizmu.

Zabudowa kompleksowa

Optymalny projekt mebli kuchennych zakłada zabudowanie całej, przeznaczonej powierzchni ścian oraz stworzenie dodatkowych sprzętów, ustawionych w innych miejscach, ale znajdujących się w obrębie kuchni. Tu również z pomocą przyjdzie fachowiec, który wskaże najbardziej dogodne miejsce na ustawienie dodatkowych elementów projektu, wchodzących w skład zamówionego zestawu mebli.

Do produkcji mebli na zamówienie używane są materiały wysokiej jakości, specjalnie wyselekcjonowane. Do tego typu materiałów zalicza się drewno i materiały drewnopochodne, stal nierdzewną, inny metal, szkło i tworzywo sztuczne.