Jak dopasować biurko do potrzeb użytkownika?

22 grudnia 2020

Niezależnie od tego czy potrzebujemy biurka do nauki, gry lub pracy, wybór mebla zawsze powinien być dobrze przemyślany. Kupowanie pierwszego lepszego mija się z celem, jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z jego użytkowania. Obecnie mamy do dyspozycji szereg modeli biurek, co z jednej strony stanowi ogromną zaletę, z kolei z drugiej może nieco utrudnić wybór. Czasem niełatwo będzie zdecydować się na konkretny mebel, gdy jeden zdaje się być lepszy od drugiego. Kluczem do sukcesu jest to, aby dobrać biuro do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji, możliwości finansowych i przestrzennych.

Odpowiednie biurko, czyli jakie?

Godne polecenia biurko to takie, które zapewni wygodę, bezpieczeństwo, stabilność i funkcjonalność. Najlepszym wyborem będzie wybranie ergonomicznego biurka, czyli takiego o optymalnej wysokości, którą można regulować zgodnie z potrzebami użytkownika. Dotyczy to nie tylko wysokości blatu, ale też jego kąta pochylenia. Istotne będzie to, aby można było wygodnie oprzeć nogi na podnóżku, siedząc na fotelu przy biurku, co odciąży kończyny dolne. Głębokość także ma znaczenie – powinna być na tyle duża, aby móc ustawić monitor w optymalnej odległości od oczu. W przeciwnym razie wzrok będzie się szybciej męczył, co stanie się bardzo uciążliwe. Nie może zabraknąć też otworów technicznych na całe okablowanie. Można kupić dedykowane biurko, czyli takie ze specjalnie wydzielonymi miejscami na jednostkę centralną komputera, klawiaturę i listwę zasilającą. Niektóre modele mają nawet miejsce na nogi w postaci podnóżka.

Przyjmuje się, że optymalną wysokością blatu biurka jest wartość między 72 a 75 cm dla osoby o przeciętnym wzroście. Przy tym wyższym trzeba oczywiście dodać kilka/kilkanaście centymetrów, aby można było mówić o komforcie użytkowania. Najprościej będzie jednak wybrać biurko w pełni regulowane, co ułatwi dopasowanie go do swoich indywidualnych potrzeb. Szerokość i głębokość mebla musi być na tyle duża, aby można było wszystko na nim pomieścić. Blat nie powinien być jednak zbyt duży, ponieważ będzie ograniczało to swobodę sięgania i korzystania z urządzeń peryferyjnych. Za optymalne wymiary uznaje się do 160 cm szerokości (średnio 120 cm) i do 90 cm głębokości. Istotny będzie też kształt biurka. Odpowiednio wyprofilowane pozwoli na bezproblemowe dosunięcie się do blatu i oparcie rąk, dlatego najlepszym wyborem okazuje się być opcja prostokątna.

Meble biurowe na wymiar
Meble biurowe na wymiar

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze biurka?

W biurku nie może zabraknąć praktycznych szuflad, dzięki czemu będzie można wygodnie i bezpiecznie przechowywać niezbędne akcesoria, dokumenty oraz utrzymać porządek na blacie. Istotna będzie w przypadku szuflad ich płynna obsługa, czyli łatwe wysuwanie się. Materiał, z którego zostało wykonane biurko, także ma duże znaczenie. Jeśli mebel ma nam posłużyć przez długi czas, należy wybrać taki dobrej jakości. Najlepsze będzie biurko wykonane z litego drewna – to z płyt wiórowych jest podatne na uszkodzenia i szybko traci swoją pierwotną jakość. Z tańszych rozwiązań można polecić mebel zrobiony z lakierowanej lub akrylowej płyty MDF. Na uwadze powinno się mieć stabilność biurka, maksymalny udźwig, dodatkowe zabezpieczenia.

Biurko na zamówienie czy gotowe ze sklepu?

Obecnie nie ma najmniejszego problemu z zakupem biurka. W salonach meblowych jest ich wiele do wyboru, a jeszcze więcej oferują sklepy internetowe. Można pójść do sklepu i szybko wrócić z nowym meblem, ale czy na pewno tym idealnie dopasowanym do indywidualnych oczekiwań i preferencji? Jeśli chcemy mieć biurko skrojone na miarę swoich osobistych potrzeb, spełniające najbardziej wygórowane wymagania, najlepszym wyborem będą meble biurowe na zamówienie. Mamy wtedy ogromne możliwości wyboru i to pod każdym względem. Możemy decydować o wymiarach, kolorze, materiale wykonania, sposobie wykończenia, kształtach, zdobieniach.

W przypadku biurek na zamówienie mówimy o długoterminowej inwestycji, która będzie nam towarzyszyła latami. Można liczyć na lepszą jakość i staranność wykonania oraz unikatowość – nikt nie będzie miał takiego samego mebla, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym i atrakcyjnym. Biurko na wymiar dostosujemy idealnie do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego metrażu i układu. Inwestor decyduje w pełni o wyposażeniu, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, a każdy ma przecież inne. W zależności od tego czego potrzebujemy, możemy przykładowo poprosić o więcej szuflad, zamówić wysuwany blat czy niewielkie schowki w różnych miejscach. Zaaranżujemy nawet niewielką wnękę, wykorzystując w pełni dostępną przestrzeń. W przypadku biurek na zamówienie mamy pełną kontrolę nad całym procesem ich powstawania. Jeśli zależy nam na podkreśleniu swojej indywidualności i na nadaniu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru warto zdecydować się na meble na zamówienie.