Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Co składa się na całościowy koszt?

26 maja 2020

Meble kuchenne na wymiar cieszą się coraz większą popularnością. Taka zabudowa może zostać w końcu z łatwością dopasowana do gustu i potrzeb właścicieli domu. Rozmowy z producentami najczęściej rozpoczynają się od pytania o orientacyjną cenę kuchni na wymiar. Na koszt realizacji kuchni na wymiar ma wpływ wiele czynników, które zostały dokładnie opisane w poniższym artykule.

Co składa się na koszt kuchni na wymiar?

Największy wpływ na całościowy koszt mają materiały, z których powstanie kuchnia na zamówienie. Na cenę nie wpływają jednak jedynie blaty oraz korpusy szafek. Znaczenie ma również zastosowanie dodatkowych systemów cargo, wyższej jakości prowadnic do szuflad lub wysuwanych systemów narożnych. Na kształtowanie się kosztów wpływ ma także sama specyfika projektu kuchni na wymiar. Dodatkowe szafki, wyspy kuchenne, czy inne nietypowe rozwiązania będą wiązały się z większym wydatkiem. Nie należy również zapominać o konieczności zakupu sprzętów AGD oraz zlewozmywaka.

Fronty mebli kuchennych

Kuchnia na wymiar szczególnie często powstaje z laminatu, ponieważ jest to tani i wytrzymały materiał, który wykazuje odporność nie tylko na wysokie temperatury, ale również na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Laminat może dodatkowo imitować inne materiały, chociaż najlepiej prezentują się imitacje kamienia. Wiele frontów kuchennych powstaje również z płyt MDF lub z płyt MDF dodatkowo oklejonych fornirem. Materiały te zaliczyć można do średniej półki cenowej i choć nie są tak wytrzymałe, jak laminat, to można dzięki nim osiągnąć efekt jednolitych frontów. Fornir to cienka okleina wykonana z naturalnego drewna, która dobrze oddaje wygląd tego materiału. Płyty MDF z fornirem stanowią więc tańszą alternatywę dla frontów z drewna litego, których koszt jest największy. Estetyki naturalnego drewna litego nie da się jednak porównać do innego materiału.

Blaty mebli kuchennych

W przypadku blatów kuchennych materiałem najtańszym i najczęściej wybieranym również jest laminat. Meble na zamówienie mogą zostać także wykonane z konglomeratu. Jest to tak zwany kamień syntetyczny, ponieważ do jego produkcji wykorzystano drobiny kamieni naturalnych, które połączone zostały przy pomocy żywicy poliestrowej. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i doskonale sprawdza się w kuchni. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze do naturalnego kamienia, które wcale tak bardzo nie odbiega od niego swoją estetyką. Zdecydowanie droższe są blaty z kompozytów, które również powstają z drobin kamieni naturalnych oraz żywicy, chociaż w tym przypadku akrylowej. Kompozyty odznaczają się wspaniałą estetyką, a ich struktura sprawia, że można przy ich pomocy tworzyć skomplikowaną zabudowę kuchenną z wpuszczonym zlewem, czy wyfrezowanym ociekaczem. Blaty mogą powstać również z kamienia naturalnego, jednak jest on najdroższy i najmniej praktyczny, ponieważ wymaga starannej pielęgnacji.

Meble kuchenne na wymiar - Realizacja KG Meble
Meble kuchenne na wymiar - Realizacja KG Meble

Elementy dodatkowe zabudowy kuchennej

Kuchnia na wymiar może posiadać niestandardowe oświetlenie oraz liczne rozwiązania ułatwiające pracę w kuchni. Systemy cargo stanowią już swego rodzaju standard, jednak rozwiązania oferowane przez różnych producentów będą różniły się swoją ceną oraz jakością. Z dodatkowym wydatkiem związane jest również wyposażenie szafki narożnej takie jak magic corner lub karuzela. Tego rodzaju rozwiązania zapewniają dużą oszczędność przestrzeni, wpływają również na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar.

Koszt wykonania mebli na wymiar

Na cenę danej realizacji wpływa nie tylko wartość potrzebnych do stworzenia zabudowy kuchennej materiałów. W ostatecznej kwocie uwzględniony jest także koszt robocizny. Na rynku brakuje wykwalifikowanych stolarzy, dlatego też oferowane przez nich usługi nie są tanie. Nie warto jednak oszczędzać na tym aspekcie, ponieważ starannie wykonane meble posłużą na długie lata. Na cenę pracy stolarzy w zakładzie stolarskim wpływa specyfika projektu kuchni. Praca z różnymi materiałami wymaga odmiennego podejścia i użycia różnych narzędzi. Nietypowa zabudowa kuchenna lub skosy poddasza również będą generowały dodatkowe koszty. Ostateczna cena zależy również od województwa, na którego terenie wykonywana jest dana realizacja.

Koszt montażu mebli

Kolejnym aspektem związanym z tym, ile kosztuje kuchnia na wymiar, jest jej montaż. Wiele firm stolarskich wlicza tego rodzaju usługi w pozostałe koszty, jednak nie jest to ogólnie przyjętym standardem. Montaż kompletnej zabudowy kuchennej wbrew pozorom wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Błędy przy instalacji odbiją się na wyglądzie i na funkcjonalności mebli, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych fachowców i nie oszczędzać na tym aspekcie.